Shingeki no Kyojin, a w polskiej wersji „Atak Tytanów” to niezwykle popularna seria mang spod pióra Hajime Isayamy. Licząca sobie 34 tomy historia doczekała się nie mniej znanej i lubianej ekranizacji, która podbiła serca widzów na całym świecie, zarówno fanów japońskich animacji, jak i osób kompletnie spoza tego świata. Naturalną koleją rzeczy było to, że SnK doczeka się swojej adaptacji w formie gier komputerowych. Pierwsza większa produkcja ukazała się w 2013 roku, a następne kolejno w 2016 i 2018. Czy któraś z nich jest warta polecenia?

Shingeki no Kyojin

Attack on Titan 2 (2018)

Jest to adaptacja wydarzeń z pierwszego i drugiego sezonu anime.  Warto podkreślić, że w grze pojawiają się wydarzenia, które w głównej serii nie miały miejsca. Powstanie ich odbyło się z czynnym udziałem samego Hajime Isayamy, dzięki czemu możemy uznawać je za kanoniczne. Grę traktuje się jako jedną z najlepszych i najbardziej godnych polecenia z uniwersum SnK. Gracz może stworzyć własną postać, która zgrabnie wplecie się w fabułę jako zaprzyjaźniony z głównymi bohaterami, ale nieznany wcześniej żołnierz. Zaczynamy w korpusie treningowym, a kończymy na lini frontu w mundurze zdobionym skrzydłami wolności. Tytuł jest niezwykle wciągający, a mechanika sprawna i satysfakcjonująca. 

Attack on Titan

Attack on Titan: Wings of Freedom (2016)

Za grę odpowiada studio Omega Force, które wypuściło swoją produkcję na PS4, PS3, PSV oraz PC i konsole Xbox One. Jest to TTP osadzone w realiach znanych z anime i mang. Ludzkość zamknięta w murach codziennie walczy o przetrwanie w świecie, w którym grozi jej pożarcie przez tytany. Wcielamy się w dobrze nam znane i lubiane postacie. Przez większość czasu rozgrywka skupia się na walce z tytułowymi wrogami, w której pomaga nam sprzęt TDM  do trójwymiarowych manewrów. Rozbudowana jest również warstwa fabularna. Gdy nie walczymy, czas spędzamy w obozie wojskowym. Możemy przyjmować dodatkowe zadania poboczne oraz decydować o rozwoju umiejętności postaci, czy jej ekwipunku. Gracze przyjęli ten tytuł z dużą sympatią i lata po premierze utrzymują, że jest godny polecenia.

Attack on Titan adaptacje

Attack on Titan: Humanity in Chains (2013)

Jest to tytuł ekskluzywny Nintendo, wydany w pod koniec 2013 roku. Wcielamy się w postacie znane z korpusu zwiadowczego, który w bezpośrednim starciu stawia czoła zagrażającym ludzkości tytanom. Gra oferuje dwa tryby rozgrywki. Pierwszym z nich jest kampania fabularna, w której bierzemy udział w powiązanych ze sobą wydarzeniach. Oprócz tego dostępny mamy tryb sieciowy kooperacyjny przystosowany na czterech graczy. Niestety, tyle lat po premierze próżno liczyć na tabuny potencjalnych towarzyszy do rozgrywki.


Podobne wpisy