Filmy typu noir popularne w latach 40. i 50. XX wieku przepełnione są mrocznymi zbrodniami i perwersjami. Stały się one inspiracją dla wielu gier o tematyce detektywistycznej, które mają swój niepowtarzalny klimat „dawnych czasów”. Dla fanów gier w stylistyce noir przygotowaliśmy parę ciekawych tytułów obfitych w staromodne kapelusze i straszne przestępstwa.

alejka w mieście z początku XX wieku w grze coffee noir
Źródło: Steam

Dlaczego popularność dzieł kultury o tematyce kryminalistycznej nie maleje?

Według znawców tematu powieści detektywistyczne czy filmy o zbrodniach to nie tylko rozrywka i proste oderwanie się od codzienności. Stykając się z tajemniczymi zaginięciami i zagadkami mamy możliwość bliższego poznania naszych emocji w zupełnie skrajnych sytuacjach. Nie jest tajemnicą, że intryguje nas szeroko pojęte zło i to, z czego ono wynika. Wątki detektywistyczne to też doskonała możliwość intelektualnego pobudzenia naszych szarych komórek, które starają się poukładać elementy kryminalnej układanki w logiczną całość.

L.A. Noire

  • Producent: Team Bondi
  • Platformy: PC, PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, Nintendo Switch
  • Permiera: 2011 (PC PS3 Xbox 360) 2017 (PS4, Xbox One, Nintendo Switch)

Jest to swego rodzaju klasyk, do którego porównuje się inne tytuły w stylistyce noir. Ta pozycja to detektywistyczna gra przygodowa z elementami akcji, gdzie zetkniemy się ze skorumpowanym Los Angeles lat 40. Mimo upływu czasu tytuł nie zestarzał się, a grafika nadal jest przyjemna dla oka. Na szczególną uwagę zasługuje świetnie zrobiona mimika bohaterów, za którą odpowiada zaawansowany technologia motion capture.

Głównym bohaterem jest policjant Cole, który rozpoczyna swoją karierę po odbyciu służby na froncie II Wojny Światowej. Na początku ląduje on w drogówce, ale jego zaangażowanie szybko zostaje zauważone i awansuje na kolejne stanowiska. Podczas rozgrywki wchodzimy w świat handlu narkotykami i prania brudnych pieniędzy, a śledztwa często przeplatają się ze sobą.

Detektyw znalazł ofiare w grze L.A. noir — gra w stylistyce noir
Źródło: Steam

Eksplorowanie lokalizacji w poszukiwaniu dowodów i śladów zbrodni jest bardzo wciągające i ciekawe dzięki dobrze poprowadzonej historii. Jeszcze bardziej interesujące jest przeprowadzenie przesłuchań różnych osób i badanie prawdziwości ich słów. Możemy na przykład nie uwierzyć świadkowi i podać mu dowody wskazujące na inną wersję wydarzeń. Na podstawie tego powstał nawet całkiem popularny mem internetowy.

Źródło: knowyourmeme.com

Nie zabrakło też satysfakcjonujących momentów akcji, takich jak pościgi czy strzelaniny, w których będziemy brali udział zarówno podczas wykonywania głównej misji jak i pobocznych questów. Jeżeli lubicie intrygujące pozycje ze starymi samochodami i stosami dokumentów dowodowych, L.A. Noir zdaje się idealnym i najpełniejszym wyborem.

Blues and Bullets

  • Producent: A Crowd of Monsters
  • Platformy: PC, Xbox One, PS4
  • Premiera (pierwszy epizod) : 2015 (PC, Xbox One) 2016 (PS4)

Blues and Bullets należy do gier epizodycznych z elementami akcji. Fabuła oraz oprawa audiowizualna garściami czerpie z kina noir lat 40. i 50. Czarno biały obraz z czerwonymi akcentami doskonale tworzy mroczny klimat i podkreśla charakterystyczne, często brutalne elementy rozgrywki. Położono także nacisk na dobranie soundtracku, który oddaje atmosferę tajemnicy, zbrodni i niewyjaśnionych zagadek.

Jako Eliot Ness, były detektyw na zasłużonej emeryturze podejmiemy wyzwanie zwalczania fali przestępczości i odkrycia tajemnic porwań dzieci. Aby tego dokonać, należy przesłuchać wielu świadków, zebrać dowody i wszcząć szczegółowe dochodzenie. Ważne informacje są rozproszone w różnych lokalizacjach, dlatego istotnym punktem gry jest dokładne przeszukiwanie otoczenia.

Źródło: Steam

Chcąc nie chcąc weźmiemy też udział w paru strzelankach z oponentami, jednak nie będą one tak spektakularne jak można by było przypuszczać. Stosunkowo trudno jest zginąć podczas walki a jeżeli już to nastąpi, odradzamy się na początku samej potyczki. Poza tym mechanika walk nie ma wiele do zaoferowania i raczej nie jest to najmocniejsza strona gry. Dużo ciekawsze jest układanie w całość elementów fabuły i dochodzenie do kolejnych odkryć w sprawie.

Gra zebrała wiele pozytywnych recenzji, głównie ze względu na ciekawą oprawę wizualną i opowiedzianą historię. Głosy krytyki pojawiły się po czasie, ponieważ fani pierwszego i drugiego epizodu nie doczekali się jeszcze kontynuacji serii. Kto wie, może jeszcze pojawią się w przyszłości?

Coffee Noir

  • Producent: DOJI
  • Platformy: PC
  • Premiera: 2021

Coffee Noir to ciekawa pozycja, ponieważ łączy ze sobą skomplikowane elementy ekonomicznej gry strategicznej i detektywistycznej visual novel. Debiut polskiego studia DOJI zebrał wiele pozytywnych opinii, a sama koncepcja pozwala cieszyć się rozgrywką dosyć długo bez zanudzenia na śmierć. Komiksowa grafika 2D i polska wersja językowa sprawiają, że łatwo można zatopić się w rozgrywce.

Co ciekawe na Wikipedii przeczytamy, że jest to gra edukacyjna, co może być nieco zniechęcające dla niektórych. Dlaczego postanowiono tak ją opisać? Myślę, że przede wszystkim ze względu na to, że tytuł wymaga od nas myślenia wielopłaszczyznowego jeśli chodzi o prowadzenie biznesu i rozwiązywanie zagadek.

Źródło: Steam

Wcielamy się w detektywa, który pod przykrywką prowadzenia kawiarni stara się rozwiązać zagadkę zaginięcia lokalnego Biznesmena Richarda Kerseya. Będziemy odpowiedzialni nie tylko za przydzielanie obowiązków personelowi i dbanie o dobre relacje z kontrahentami, ale także zarządzanie finansami i planowanie skutecznej kampanii marketingowej. Poza problemami firmowymi dojdzie też zbieranie informacji od świadków i badanie tropów, które doprowadzą do rozwikłania zagadki kryminalnej.

Inne ciekawe gry w stylistyce noir

Na uwagę zasługują także inne tytuły, które postaram się przybliżyć w kolejnej części zestawienia. Pozycje takie jak Backbone, The Wolf Among Us, czy Blade Runner są świetnymi przykładami gier z dobrze odwzorowanym klimatem filmów detektywistycznych z pierwszej połowy XX wieku i również warto rzucić na nie okiem, jeżeli interesujecie się tą tematyką.


Podobne wpisy