Przy dobrych wiatrach na co dzień nie mamy konieczności stawania oko w oko z problemami takimi jak głód, pragnienie, zagrożenie życia czy odmrożenia trzeciego stopnia. Wyzwania, jakie możemy podejmować w grach o tematyce survivalowej pozwalają sprawdzić się w trudnych warunkach i nierzadko nauczyć się trochę o sobie i technikach przetrwania. W jakie gry warto więc zagrać? W tym zestawieniu przedstawię parę bardzo popularne survivale, po które warto sięgnąć.

The Forest

 • Platformy: PC, PS4
 • Producent: Endnight Games
 • Rok premiery: 2018

Nie bez powodu ten tytuł pojawia się w wielu zestawieniach najlepszych survivali. The Forest trzyma w napięciu od pierwszej minuty rozgrywki. Połączenie horroru i sandboxa, gdzie każdy nasz krok musimy dobrze przemyśleć sprawia, że gra jest bardzo wymagająca, a przy tym wciąga na długie godziny. Przetrwanie w lesie pełnym kanibali i dziwnych monstrów będzie możliwe tylko jeśli oprócz zaspokojenia podstawowych potrzeb zajmiemy się gromadzeniem wyposażenia, które będziemy musieli stworzyć.

Green Hell

 • Platformy: PC, PS4, XONE, Nintendo Switch
 • Producent: Creepy Jar
 • Data premiery: 2019 (PC), 2020 (Switch), 2021 (PS4, XONE)

Green Hell okazało się wielkim sukcesem polskiego studia Creepy Jar, które specjalizuje się w gatunku premium indie survival. Powodzenia gry można upatrywać w dużym realizmie oraz rozbudowanej mechanice. W Green Hell możemy dostosować trudność gry na przykład poprzez wyłączenie możliwości chorowania czy pojawiania się groźnych pająków. Jest to przydatna opcja, zwłaszcza że niebezpieczeństwa kryją się dosłownie na każdym kroku. Nie opatrzona rana zdobyta przy spotkaniu trzeciego stopnia z nieprzyjaznym nam tubylcem może okazać się tak samo zabójcza jak spożycie brudnej wody z sadzawki. Dzięki takim realistycznym niuansom gra staje się dosyć dobrym odwzorowaniem rzeczywistości a dobra grafika dodatkowo wzmacnia ten efekt.

popularne survivale - green hell - strzelanie z łuku
źródło: Steam

Frostpunk

 • Platformy: PC, PS4, XONE
 • Producent: 11 bit Studios
 • Data premiery: 2018 (PC), 2019 (pozostałe)

Uniwersum Frostpunk osadzone jest w post-apokaliptycznym świecie wiecznej zimy. Cywilizacja z XIX wieku została zaskoczona przez kataklizm i jedynym wyjściem wydaje się wyruszenie w podróż na północ, aby odszukać generatory energii. Na początku rozgrywki wcielamy się w kapitana, który ma za zadanie ocalić swój lud przez zagładą. Jak łatwo można się domyślić, przetrwanie w surowych warunkach będzie wymagać wielu poświęceń i podejmowania trudnych decyzji. Szybki rozwój przemysłu dostarczającego źródeł ciepła będzie kluczowy, ponieważ temperatura otoczenia będzie stale się zmieniać, od lekkiego chłodu, do bardzo poważnego mrozu.

Jeżeli nie dostarczymy mieszkańcom odpowiedniej ilości ciepła, będą narażeni na choroby związane z wychłodzeniem. Jak nie trudno się domyślić tak surowe warunki nie sprzyjają dobrym nastrojom w społeczeństwie, o które też należy dbać jeżeli nie chce się mieć buntu i spontanicznych ucieczek mieszkańców. Jeśli myślicie, że tegoroczna zima się dłużyła, to ciekawe co powiedzielibyście, gdyby trwała wiele lat? Mnie zimno na samą myśl.

This War of Mine

 • Platformy: PC, iOS, Android
 • Producent: 11 bit Studios
 • Data premiery: 2014 (PC), 2015 (iOS, Android)

This War of Mine jest grą wyjątkową przede wszystkim ze względu na swój przekaz. Ukazana w niej wojna nie jest kolejną prezentacją umiejętności strzeleckich stron konfliktu, czy wielkiego męstwa żołnierzy. Tytuł produkcji 11bit Studios opowiada historię zwykłych ludzi, którzy utracili normalne życie i muszą zmagać się z głodem, chorobami i widmem ciągłego zagrożenia śmiercią. Każda decyzja, którą podejmiemy, może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje. O This War of Mine pisaliśmy już przy okazji akcji charytatywnej na rzecz Ukrainy, w którą włączyło się polskie studio.

Sunbautica

 • Platformy: PC, PS4, XONE, Nintendo Switch
 • Producent: Unknown Worlds Entertainment
 • Data premiery: 2018 (Steam)

Oceany do dziś są dla ludzkości wielką niewiadomą. Eksplorowanie wielkiej przestrzeni budzi w wielu niepokój i twórcy Sunbautica zdają się doskonale wykorzystywać tę zależność. To, co wyróżnia tę grę w moim przekonaniu to właśnie ciekawy dysonans pomiędzy zachwytem pięknymi widokami rafy koralowej a uczuciem niepokoju podczas samotnego zanurzania się w ciemne głębiny. Dodatkowym czynnikiem stresującym jest stosunkowo szybko kończący się tlen. Podczas wypadów w poszukiwaniu surowców będzie to dużym utrudnieniem, dlatego należy rozważnie je planować.

popularne survivale - sunbautica - rafa koralowa
źródło: Steam

ARK: Survival Evolved

 • Platformy: PC, PS4, XONE, Nintendo Switch
 • Producent: Studio Wildcard
 • Data premiery: 2017 (PC, XONE, PS4), 2018 (Nintendo Switch)

Tym razem coś dla fanów prehistorycznych gadów. Ark: Survival Evolved to MMO survival osadzony w otwartym świecie. Wcielając się w naszego bohatera z perspektywy pierwszoosobowej, rozpoczynamy walkę o przetrwanie wśród wielu gatunków dinozaurów, które w mniejszym lub większym stopniu będą starały się nami pożywić. Oprócz zagrożenia, jakim jest stanięcie oko w oko z olbrzymami pokroju T-Rex’a, dokuczać nam będą także sprawy przyziemne, takie jak konieczność polowania i gromadzenia surowców. Ponadto wyzwaniem będą spotkania z innymi graczami, którzy z nami rywalizują. W grze będziemy mieli możliwość rozwijania umiejętności naszego bohatera, który w miarę upływu czasu uczy się wielu przydatnych rzeczy, jak np. ujarzmiania dinozaura.

State of Decay

 • Platformy: PC, Xbox 360
 • Producent: Undead Labs
 • Data premiery: 2013

Jeżeli interesuje was tematyka zombie, ten survival horror może rozbudzić wasz apetyt… Chociaż może to niefortunny zwrot zważywszy na okoliczności, z jakimi spotkamy się podczas rozgrywki. W State of Decay lądujemy w środku na wskroś Amerykańskiej prowincji, gdzie rozpoczęła się apokalipsa zombie. Brzmi jak sztampa? Jeśli chodzi o koncepcję, może odrobinę tak, jednak twórcy wprowadzili do gry sporo nietypowych rozwiązać i możliwości. Przede wszystkim w miarę odkrywania lokacji poznajemy coraz więcej ocalałych i powoli budujemy małą społeczność, która trzymając się razem, ma większe szanse przetrwania niż samotny człowiek z łomem poruszający się po mapie zdezelowanym Chevroletem. W pojedynkę i horda zombie może okazać się ciężka do pokonania, a uważać trzeba, ponieważ w grze występuje śmierć permanentna.

Day Z

 • Platformy: PC, PS4, XONE
 • Producent: Bohemia Interactive Studio
 • Data premiery: 2018 (PC), 2019 (XONE, PS4)

Day Z to sieciowa gra akcji, gdzie bardzo duży nacisk położono na aspekt przetrwania w post-apokaliptycznym świecie opanowanym przez zombie. Tytuł nie stawia jednak na zabijanie tłumów nieumarłych, czego można byłoby się spodziewać po kolejnej pozycji o takiej tematyce. Tutaj największym wrogiem będą inni gracze. Do tego dochodzi konieczność walki o przetrwanie w dość surowych lokacjach, pełnych postsowieckich, opuszczonych hangarów i walących się budynków. Tak duża ilość potencjalnych niebezpieczeństw sprawia, że gra wymaga od nas dużej cierpliwości i sporo wolnego czasu. Nie mamy tutaj punktów kontrolnych ani zapisu gry, dlatego po śmierci zaczynamy wszystko od nowa. Nie mniej jednak gra wciąga i jest niezwykle klimatyczna. Wybierając ten tytuł, warto jednak pamiętać, że nie należy ufać nikomu.

popularne survivale - dayz - komunistyczny opuszczony budynek
źródło: Steam

Inne popularne survivale

 • Rust – survival z otwartym światem i rozbudowanym craftingiem
 • Ancestors: The Humankind Odyssey – wcielimy się w naszego praprzodka, który dopiero zaczyna swoją przygodę z ludzką świadomością
 • Conan Exiles – tytuł z fantastycznego uniwersum Conana łączący w sobie cechy gry akcji i survivalu
 • Minecraft – legendarna gra, której nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, także opiera się na opcji przetrwania (chyba, że gramy w trybie kreatywnym)

Dla każdego coś ciekawego

Większość omawianych gier jest dostępna na platformie Steam. Tytuły mocno różnią się jeśli chodzi o tematykę oraz proponowane rozwiązania. Jednym bardziej przypadnie do gustu samotna walka o życie, inni wybiorą rozgrywkę multiplayer.


Podobne wpisy