Jeszcze przez 4 dni można wspomóc Ukrainę poprzez zakup pakietu gier dostępnego na platformie itch.io. Za pakiet zapłacimy 10 $ i na dzień 13.03.2022 jest około 45 PLN. Po finalizacji transakcji mamy możliwość pobrania prawie 600 gier indie w rozszerzeniu ZIP. Znajdziemy pozycje zarówno na system Windows jak i Linux oraz IOS. Pieniądze z zakupu zostaną przekazane między innymi organizacjom International Medical Corps oraz Voices of Children.

Połącz przyjemne z pożytecznym!

Na jakie gry możemy liczyć i czy warto interesować się tą ofertą? Cóż, po pierwsze mamy możliwość wsparcia działań charytatywnych na rzecz ludzi w Ukrainie. Ponadto znajdziemy sporo naprawdę ciekawych pod względem koncepcji gier. Należy jednak dodać, że na pewno nie wszystkie gry z pakietu przypadną nam do gustu i nie są to tytuły AAA. Warto więc przejrzeć listę tych, które mogą was zainteresować. Postaram się przybliżyć parę interesujących tytułów.

Źródło: Steam

Gry indie. Czym są i dlaczego rośnie ich popularność?

Gry indie to z angielskiego niezależna gra komputerowa, czyli tytuł, który powstał bez finansowego wsparcia wydawcy. Oznacza to, że twórców nie ograniczały wymagania koncepcyjne czy czasowe jeśli chodzi o realizację. Tego typu gry najczęściej mają ograniczony budżet oraz niewielką ilość osób, które nad nimi pracują. Takie warunki z jednej strony dają dużą możliwość jeśli chodzi o szukanie nowych rozwiązań, ale poprzez ograniczone finanse często nie trafiają do szerokiego grona odbiorców. Mimo to ostatnio możemy zauważyć wzrost popularności indie, przede wszystkim ze względu na nietypowe pomysły i wyjątkowość takich pozycji.

pakiet gier indie - rozgrywka w grze Backbone
źródło: Steam

Jak otworzyć gry?

Instalowanie pobranego programu może wielu wydawać się oczywiste, jednak w dobie internetowych zakupów niektórzy mogą mieć zagwozdkę, który plik otworzyć i co z nim zrobić. Kolejność instalacji jest następująca:

  1. Po kliknięciu na tytuł gry, którą zamierzamy pobrać, wybieramy odpowiedni dla nas system
  2. Gra zostanie pobrana w formacie .zip
  3. Po zakończeniu pobierania uruchamiamy grę, wybierając plik z nazwą tytułu w formacie .exe

Backbone

Backbone jest grą przygodową z elementami skradanki i gry akcji. Pozycja utrzymana jest w stylistyce noir z pikselową grafiką. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj fabuła, w której przenosimy się do świata antropomorficznych zwierząt rządzonego przez małpy.

Wcielamy się w szopa Howarda, który jako detektyw stara się odkryć tajemnice odizolowanego miasta Vancouver. Zbieranie materiału dowodowego zarówno na ponurych ulicach miasta jak i w pilnie strzeżonych miejscach wymagać będzie niemałego sprytu. Aby nie zostać zauważonym, będziemy musieli skutecznie się maskować, nie tylko poprzez ukrywanie się w cieniu, ale także przez neutralizowanie swojego zapachu.

Backbone zdobył całkiem dobre recenzje, a normalnie można kupić tę grę za około 90 PLN. Gra ma swój charakterystyczny klimat i dla mnie omawiany pakiet gier indie jest wartościowy właśnie choćby ze względu na tę pozycję. Dodatkowym atutem dla niektórych będzie polska wersja językowa, ze względu na dużą ilość tekstu, który pojawia się w grze.

SkateBIRD

Rozbrajająca gra oparta na humorystycznej koncepcji. Personalizujemy w niej swojego ptaka i rozpoczynamy przygodę z wykonywaniem tricków na desce. Gra jest wbrew pozorom dosyć wymagająca, ponieważ nasz ptak łatwo spada z deskorolki, jeżeli najedziemy na przeszkodę w nieodpowiedni sposób. Nie jest to majstersztyk jeśli chodzi o wykonanie, jednak na pewno sprawia dużo frajdy.

pakiet gier indie - SkateBIRD, jazda na desce
Źródło: SkateBIRD

SUPERHOT

W SUPERHOT mamy do czynienia z ciekawą rozgrywką, gdzie czas płynie tylko w momencie wykonywania przez naszego bohatera ruchów. Dzięki temu możemy uniknąć kul przeciwników, którzy mnożą się z poziomu na poziom. Gra jest utrzymana w minimalistycznym, ale przyjemnym dla oka stylu, a interfejs oraz opowiedziana historia jest bardzo tajemnicza.

pakiet gier indie - SUPERHOT - rozgrywka
Źródło: SUPERHOT

BABA IS YOU

Baba Is You to gra logiczna w klimacie klasycznych tytułów typu Pac-Man. Za pomocą krótkich komunikatów słownych możemy manipulować zasadami rozgrywki, aby przejść do kolejnego poziomu. Przykładowo, jeżeli zestawimy bloki słowne w wyrażenie „FLAG IS WIN”, wystarczy, że przejdziemy na pole z flagą, aby wygrać. Początkowe poziomy są dość proste, jednak w miarę postępu gry, będziemy musieli coraz mocniej wysilić nasze szare komórki, aby ułożyć zwycięską konfigurację. Baba Is You jest idealnym przykładem tego, że gra nie musi być zaawansowana pod względem zamysłu czy grafiki, aby była wciągająca.

Death and Taxes

Death and Taxes wyróżnia się otwarciem na rozmowy o śmierci, która często jest spychana na bok i stanowi pewnego rodzaju temat tabu. Śmierć dotyczy każdego, co często podkreślane jest w grze. Jako pracujący w biurze Ponury Żniwiarz, mamy za zadanie decydować o losie ludzi. Do znalezienia mamy 15 możliwych zakończeń historii. Gra oferuje ciekawą fabułe, jednak nie jest dostępna w polskiej wersji językowej. 

The White Door

Co zrobiłbyś, gdybyś obudził się w szpitalu psychiatrycznym i zorientował się, że nic nie pamiętasz? Jak odzyskać utracone wspomnienia? W The White Door wcielamy się w Roberta Hilla i podejmujemy próbę odzyskania utraconej przeszłości. Jest to klasyczna, dwuwymiarowa gra przygodowa w formacie point-and-click utrzymana w minimalistycznym stylu.

Ynglet

Ynglet to klimatyczna gra z niezwykłą grafiką i dźwiękiem, w której przemierzamy przestrzeń pełną kolorów i kształtów. Naszym zadaniem będzie utrzymać się w środku bąbelków i przemieszczać się między nimi uważając, aby nie spaść. Koncepcja nasuwa mi skojarzenia ze strukturą komórkową pod mikroskopem. To idealna pozycja do odświeżenia umysłu i zrelaksowania się po pracy.

pakiet gier indie - gra ynglet
źródło: Steam

Ogromny pakiet gier indie – niesamowite rezultaty akcji!

Jak widać, różnorodność tytułów jest bardzo duża. Znajdziemy tu zarówno gry logiczne jak i horrory. Wynajdywanie perełek, które okażą się dla nas ciekawe, wśród tak dużej ilości dostępnych pozycji może zająć trochę czasu, jednak w tym wypadku łączymy przyjemne z pożytecznym. Do dzisiaj dzięki tej akcji na stronie itch.io, zebrano prawie 5 000 000 $ na organizacje charytatywne wspierające Ukrainę. Pakiet gier indie może być ciekawym pomysłem na prezent, lub sposobem na urozmaicenie wolnego czasu.


Podobne wpisy