Tak dobrze czytacie. Horizon Zero Dawn: The Board Game!

Jakiś czas temu na zagranicznym rynku pojawiła się pewna nowinka. Mowa tu o Horizon Zero Dawn: The Board Game. Planszówka osadzona jest w niesamowitym i barwnym uniwersum, które wiele z nas zna z gry Horizon Zero Dawn. W wersji planszowej podobnie jak w tej komputerowej przyjdzie nam przechodzić misje i walczyć z zabójczymi maszynami.

Przyjmij wyzwanie i rusz do walki

Rozpoczynając grę wybieramy w jakie postacie pragniemy się wcielić. Do wyboru mamy czterech różnych protagonistów, z czego każdy, z nich posiada unikatowe zdolności i prowadzi walkę innym stylem. Zdolności postaci można rozwijać na siatkach talentów a broń kupować u wędrownych kupców, których spotkamy na szlakach. W zasobach sklepikarzy dostępna jest szeroka gama amunicji, dopasowanej do różnorodnych gatunków broni.

Wraz z wyborem swojego łowcy otrzymujemy karty postaci, które informują nas o jej zasobach życiowych, posiadanej broni i specjalizacji. Podczas rozgrywki możliwe jest tworzenie drużyn, w których będzie się polować na maszyny. W grupie takich wyznaczany jest lider. Pierwotnie wyznacza się go na podstawie doświadczenia, a z czasem żeton lidera przechodzi do osoby, która odznaczyła się najlepszymi wynikami w ostatniej potyczce.

Walka z wrogami

Tak samo jak w grze video każdy przeciwnik stanowi zupełnie nowe i ekscytujące wyzwanie. Każdą walkę musimy traktować tutaj indywidualnie, bo tak samo jak w grze video, każdy przeciwnik jest inny. Nasi wrogowie w wersji planszowej otrzymali swoje karty informacyjne, które dają graczom pogląd na słabe punkty i silne strony maszyn. W trakcie walki rozrywamy przeciwników na strzępy pozyskując z ich ciał niezbędne dla nas części, które później możemy przehandlować.

Horizon Zero Dawn: The Board Game jest grą strategiczną, silnie wykorzystującą umiejętność taktycznego myślenia i planowania następnych posunięć. Niesamowicie ważna jest ta umiejętność podczas potyczek z przeciwnikami. Wydawać by się mogło, że maleńkie starcia nie mają tu znaczenia, lecz jest to ogromny błąd. Tutaj liczy się każdy przeprowadzony atak. Każde uderzenie przynosi punkty, a ważne jest to, by mieć ich jak najwięcej, bo jak wiadomo zwycięzca będzie tylko jeden.

Jeden ginie przegrywa każdy

Mimo iż gra toczy się tu o zwycięstwo, ważna jest troska o resztę graczy. Śmierć jednego z wojowników oznacza koniec kampanii dla pozostałych. Sojusznicy są istotni równie mocno jak punkty zdobywane podczas walk. Świat w jakim przyjdzie nam się zagłębić, grając w Horizon Zero Dawn: The Board Game obfituje w niebezpieczeństwa i pułapki równie wielkie jak te, które spotykaliśmy w grze video. Polowanie w kamieniołomie wyznaczonym przez Lożę Łowców, stanie się dla graczy prawdziwym testem zręczności, odwagi i umiejętności tworzenia sojuszy.

Osoba, której uda się wykonać zadania w przydzielonej jej części kamieniołomu, może powrócić do ogniska, gdzie zmierzona zostanie jej chwała i ogłoszone zwycięstwo albo porażka.

Informacje ogólne o Horizon Zero Dawn: The Board Game

Gra Horizon Zero Dawn: The Board Game została, zaprojektowana z ogromną dbałością o szczegóły, tak by gracze poczuli w niej klimat postapokaliptycznego świata, który można doskonale poznać a także odczuć w wersji wideo. Planszówka ta jest pół-kooperacyjną, taktyczną grą akcji przeznaczoną dla czterech graczy. Wymagania wiekowe także nie są wygórowane, gdyż wystarczy mieć zaledwie 12 lat.

Gra w założeniu zajmować ma sporo czasu, bo aż około półtorej godziny. Twórcy polecają, rozplanowanie całości kampanii na kilka pomniejszych misji albo wygospodarowanie na raz od 60 do 90 minut. Pudełko pełne jest rozmaitości, które przydadzą się w grze. Cały zestaw zawiera 365 kart, 24 figurki, 120 żetonów i 15 plansz terenu. Na chwilę obecną gra nie jest dostępna w polskiej wersji językowej, ale dla wielu z nas nie stanowi to przecież problemu. Na zagranicznym rynku grę można nabyć za kwotę oscylującą w granicach 75/100$.

This is a game of choices, and the choice is yours.

Jak zawsze zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku

Zapraszamy do naszej grupy społeczności Horizon – LINK!

Zapraszamy do naszej grupy na Facebooku – LINK!


Podobne wpisy